33 829 75 90

Znajdź nas na:

Inwestycje związane z minimalizacją uciążliwości zapachowych na terenie ZGO S.A.

23.06.2014 r.

Główne działania prowadzone przez ZGO S.A.

W maju 2014 r. został podpisany aneks z WFOŚiGW w Katowicach na dofinasowanie rozbudowy kompostowni i realizację zadań inwestycyjnych:

  • zabudowy (zamkniętą halą) obszaru przyjęcia na kompostownię odpadów mokrych wraz z integracją tej części z halą kompostowni w celu uzyskania podciśnienia w nowym obiekcie,
  • rozbudowy kompostowni o dodatkowe 4 bioreaktory w celu dostosowania zdolności przerobowej kompostowni do sezonowych zmian ilości dostarczanych odpadów oraz wydłużenia fazy intensywnej tak aby materiał po tej części procesu był jeszcze lepiej przetworzony (mniej uciążliwy zapachowo),
  • doposażenia sprzętowego umożliwiającego doczyszczenie odpadów biodegradowalnych z elementów utrudniających lub przeszkadzających w prowadzeniu procesu kompostowania (celem wyjęcia z odpadów mokrych miesięcznie ok. 20 Mg folii, tworzyw sztucznych, tkanin, kamieni, szkła itp.) Wydzielenie frakcji balastowych zmniejszy obciążenie kompostowni i umożliwi dodawanie do wsadu większej ilość właściwego materiału strukturalnego oraz jego powtórne wykorzystanie po przesianiu kompostu,
  • doposażenie laboratorium zakładowego, w celu bieżącego i międzyoperacyjnego określania parametrów wsadu, tak aby jeszcze optymalnej prowadzić proces.

Równolegle do prowadzonej procedury związanej z pozyskaniem środków na realizację rozbudowy kompostowni, ZGO S.A. prowadzi prace projektowo-uzgodnieniowe w powyższym zakresie.

Obecnie czekamy na wydanie Decyzji Środowiskowej (trwają konsultacje społeczne), która jest niezbędna do wydania Pozwolenia na budowę.
Zarządowi oraz pracownikom ZGO S.A. zależy na jak najszybszym rozpoczęciu działań związanych z rozbudową kompostowni, gdyż inwestycja musi zostać rozliczona do końca września 2015 r., dlatego też ogłoszono już przetarg na dostawę mieszarko-rozdrabniarki do ZGO S.A. w Bielsku-Białej, a kolejne ( na rozbudowę ) są przygotowane – czekają na zakończenie procedur formalnych.


Obok działań związanych z kompostownią ZGO S.A. realizuje również inne inwestycje , które mają przyczynić się do eliminacji ewentualnych uciążliwości z innych źródeł.
Na terenie zakładu trwa budowa podczyszczalni odcieków ze składowiska, które wyeliminuje zawracanie odcieków do bryły składowiska. Próby eksploatacyjne rozpoczną się w lipcu 2014r.
Pod koniec 2013 r. ukształtowano wierzchowinę składowiska i okryto go ponad 0,5 metrową warstwą ziemną oraz wykonano 9 dodatkowych studni odgazowujących, w miejscach do tej pory niedostępnych, które podłączono do instalacji pozyskiwania gazu wysypiskowego. Efektem tego działania jest eliminacja jednego z głównych źródeł występowania uciążliwości zapachowych m.in. w 2013 r.
Zarząd ZGO S.A. zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby ograniczyć do minimum odczuwalne przez okolicznych mieszkańców uciążliwości związane ze specyfiką prowadzonej działalności.

« wróć do listy

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij
Zamknij