33 829 75 90

Znajdź nas na:

System Gospodarki Odpadami

Od 1 lipca 2013 r. w całym kraju nastąpiły zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Każda gmina określiła zasady segregacji odpadów oraz sposoby ich zbierania (rodzaje pojemników). Nowy system finansowany jest z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wnoszonych przez właścicieli nieruchomości do budżetu Gminy. Selektywna zbiórka odpadów komunalnych premiowana jest niższą opłatą.

Przyjęte zasady postępowania z odpadami mają na celu ochronę życia i zdrowia ludzi oraz ochronę środowiska, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Chodzi  między innymi o zapobieganie powstawaniu odpadów, ograniczenie ich wytwarzania, zmniejszenie ich  negatywnego oddziaływania na środowisko oraz przygotowanie do ponownego użycia.

W myśl zapisów, odpady mają być zbierane  w sposób selektywny i przetwarzane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami.Takie rozwiązanie  przyczyni się do zwiększenia ilości odpadów poddawanych procesom odzysku ( w tym  recyklingu), zmniejszenia ilości odpadów poddawanych procesom unieszkodliwiania, a w szczególności unieszkodliwiania przez składowanie, które jest najmniej pożądanym sposobem gospodarowania  odpadami.
 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij
Zamknij