33 829 75 90

Znajdź nas na:

SELEKTYWNA ZBIÓRKA OLEJU JADALNEGO W BIELSKICH PSZOK-ach

09.04.2021 r.

Szanowni Państwo! Miło nam poinformować, że od kwietnia na terenie PSZOK zostały przygotowane specjalne pojemniki, w których można gromadzić zużyty w domu olej jadalny.

JAKI OLEJ SEGREGOWAĆ?

Praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze, które wykorzystujemy w domu, mogą być poddane recyklingowi. Nie ma znaczenia, czy jest to olej słonecznikowy, rzepakowy, sojowy, palmowy, masło, margaryna czy oliwa z oliwek.


JAK SEGREGOWAĆ OLEJ?


Dzięki temu, że istnieje możliwość recyklingu oleju jadalnego warto pamiętać, aby zużytego oleju nie wylewać do kanalizacji – może to spowodować zatkanie rur, a usuwanie usterek spowodowanych olejem jest nie tylko czasochłonne, ale również i kosztowne.

CO WIĘC ZROBIĆ ZE ZUŻYTYM OLEJEM JADALNYM?

Należy zlać każdy zużyty w kuchni tłuszcz do butelki plastikowej PET – również i ona zostanie poddana recyklingowi. Warto jednak pamiętać, że zlewamy tłuszcz, który jest wystudzony, ponieważ unikniemy wtedy stopienia butelki. Zapełnioną butelkę PET zakręcamy i przywozimy do jednego z dwóch dostępnych na terenie Bielska-Białej PSZOK-ów: ul. Krakowska 315 d oraz ul. Straconki 1. Tam zostały przygotowane specjalne pojemniki, do których można oddawać zgromadzony wcześniej olej. Należy umieścić w nich całą butelkę PET ze zużytym olejem - nie wylewamy oleju bezpośrednio do pojemnika. Zebrany w ten sposób olej zostanie przekazany do przetworzenia.

CO POWSTANIE Z PRZETWORZENIA OLEJU JADALNEGO

Oczyszczony i poddany recyklingowi olej staje się surowcem do przetwórstwa przemysłowego – służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego. Oczywiście dodatkowym plusem jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne (poprzez zmniejszenie emisji CO2 oraz konieczności uprawy roślin oleistych, ponieważ jeden olej jest wykorzystywany dwukrotnie).

GDZIE MOŻNA ODDAĆ SELEKTYWNIE ZEBRANY OLEJ JADALNY?

Selektywnie zebrany olej jadalny można przynosić w zbiorczych opakowaniach do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Bielsku-Białej:

- ul. Krakowska 315 d
- ul. Straconki 1

« wróć do listy

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij
Zamknij